projekty

VÝZNAMNÉ PROJEKTY

Národní divadlo Praha

Historická budova Národního divadla na své dlouhé cestě služby bohyni Thálii procházela obdobím
částečných nebo celkových oprav a rekonstrukcí, mnohdy více či méně úspěšných.

Rozsah prací:
I. Restaurování centrálního lustru.
II. Repase venkovních závěsných svítidel.
III. Výroba kovaných nástěnných luceren.

Zajímavost:
Naše firma BOS Mladá Boleslav byla v roce 2005 oslovena vedením Národního divadla, aby provedla celkovou repasi velkého lustru.

Jeden z mnoha požadavků zněl: odstranit cinkání dílů lustru při průjezdu tramvají v okolí budovy. Jedním problémem byly velmi krátké závity žárovkových objímek, pozůstatek minulé opravy. Po skončení pasířských prací, výměně elektrické instalace lustru, včetně silnoproudých rozvodů ovládání, byl lustr opatřen plátkovým zlatem.

Většina prací probíhala v půdním prostoru divadla, nebo v našich dílnách.

Při následné opravě fasády jsme provedli repasi venkovních závěsných svítidel. Pro výrobu nových kovaných luceren na fasádě budovy, byly použity detaily ze svítidel Národního muzea při respektování požadavků Státní památkové péče.

RUDOLFINUM

Rozsah prací:
Restaurování, výroba svítidel a kování ostatních předmětů. Použitý materiál: mosaz, sklo, lipové dřevo, cínová kompozice atd.

Zajímavost:
Investor krátce před kolaudací objednal v pátek odpoledne 90 ks nových svítidel. Večer byly nakresleny sklářské a kovotlačitelské formy, v úterý se začalo foukat sklo, vyráběly se mosazné kryty a na dílně probíhala dílenská montáž el. výzbroje.

Následující pátek jedno auto přiváží z Košťan skleněná stínidla, druhé auto vyleštěné a nalakované mosazné díly a třetí přiváží vnitřní montury se zářivkami. Bez předchozího odzkoušení vše klaplo k plné spokojenosti. 

Rudolfinum byla první velká zakázka nově založené firmy BOS, která ji vynesla mezi špičku výrobců svítidel v tehdejším Československu. Jedním z důvodů, proč ji naše firma získala, byla i skutečnost, že jedinou oslovenou firmou na tuto zakázku byly Lustry Kamenický Šenov a zástupci této firmy se dostavili na Ministerstvo stavebnictví opožděně, v době, kdy již veškeré práce byly rozděleny. 

Návrh rekonstrukce: Ing. arch. Karel Prager

Národní MUZEUM

Pro Národní muzeum jsme v minulosti zajišťovali několik odborných prací, ať v hlavní budově, nebo v jiných objektech pod jeho správou. Např. obnovu památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích apod.
Práce na celkové rekonstrukci hlavní budovy měla být pro nás vyvrcholením dosud provedených prací uměleckořemeslného charakteru.

Rozsah prací:
Restaurování a výroba svítidel včetně dodávky prací na předmětech vybavení interiéru budovy.

Zajímavost:
Národní muzeum mělo být takovou třešničkou na dortu, složeného z velkého množství úspěšných předchozích realizací známých objektů. Vše dopadlo jinak. Naše cenová nabídka cestovala mezi uchazeči o práce na rekonstrukci, mezi potencionálními dodavateli pasířských prací nejen u nás, ale i v okolních zemích, aby se nakonec po sedmi letech vrátila k nám.
Práce na opravách a výrobě objednaných předmětů jsme provedli a předali jako vždy ve vysoké kvalitě.

Přejít nahoru