Historická svítidlA

Národní divadlo Praha

Historická budova Národního divadla na své dlouhé cestě služby bohyni Thálii procházela obdobím
částečných nebo celkových oprav a rekonstrukcí, mnohdy více či méně úspěšných.

Rozsah prací:
I. Restaurování centrálního lustru. Opravy zlacených povrhů technologií plátkového zlata, kompletní výměna elektroinstalace, doplnění konstrukčních prvků pro zamezení cinkání skleněných stínidel o kov.
II. Repase venkovních závěsných svítidel, nová povrchová úprava a nová elektroinstalace.
III. Výroba čtyř kovaných nástěnných luceren dle návrhu architekta. Lucerny jsou vyrobeny z ocelového materiálů a následně kolorovány do požadované patiny. Skleněné stínidlo je jak z estetických, tak i bezpečnostních důvodů opleteno mosazným drátem. Korunka nástěnného svítidla je pozlacená 24 karátovým zlatem.

Zajímavost:
Naše firma BOS Mladá Boleslav byla v roce 2005 oslovena vedením Národního divadla, aby provedla celkovou repasi velkého lustru.

Jeden z mnoha požadavků zněl: odstranit cinkání dílů lustru při průjezdu tramvají v okolí budovy. Jedním problémem byly velmi krátké závity žárovkových objímek, pozůstatek minulé opravy. Po skončení pasířských prací, výměně elektrické instalace lustru, včetně silnoproudých rozvodů ovládání, byl lustr opatřen plátkovým zlatem.

Většina prací probíhala v půdním prostoru divadla, nebo v našich dílnách.

Při následné opravě fasády jsme provedli repasi venkovních závěsných svítidel. Pro výrobu nových kovaných luceren na fasádě budovy, byly použity detaily ze svítidel Národního muzea při respektování požadavků Státní památkové péče.

Rudolfinum

Rozsah prací:
Restaurování, výroba svítidel a kování ostatních předmětů. Použitý materiál: mosaz, sklo, lipové dřevo, cínová kompozice atd.

Rudolfinum byla první velká zakázka nově založené firmy BOS. Stali jsme se generálním dodavatelem pro sekci repasování a výroby kopií historických svítidel. Součástí dodávky byly i kryty vzduchotechniky a radiátorů a kompletní dodávka dveřního a okenního kování.

Zajímavost:
Investor krátce před kolaudací objednal v pátek odpoledne 90 ks nových svítidel. Večer byly nakresleny sklářské a kovotlačitelské formy, v úterý se začalo foukat sklo, vyráběly se mosazné kryty a na dílně probíhala dílenská montáž el. výzbroje.

Následující pátek jedno auto přiváží z Košťan skleněná stínidla, druhé auto vyleštěné a nalakované mosazné díly a třetí přiváží vnitřní montury se zářivkami. Bez předchozího odzkoušení vše klaplo k plné spokojenosti. 

Rudolfinum byla první velká zakázka nově založené firmy BOS, která ji vynesla mezi špičku výrobců svítidel v tehdejším Československu. Jedním z důvodů, proč ji naše firma získala, byla i skutečnost, že jedinou oslovenou firmou na tuto zakázku byly Lustry Kamenický Šenov a zástupci této firmy se dostavili na Ministerstvo stavebnictví opožděně, v době, kdy již veškeré práce byly rozděleny. 

Návrh rekonstrukce: Ing. arch. Karel Prager

Národní muzeum

Pro Národní muzeum jsme v minulosti zajišťovali několik odborných prací, ať v hlavní budově, nebo v jiných objektech pod jeho správou. Např. obnovu památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích apod.
Práce na celkové rekonstrukci hlavní budovy měla být pro nás vyvrcholením dosud provedených prací uměleckořemeslného charakteru.

Rozsah prací:

Výroba kopií svítidel dle původních vzorů v celkovém počtu 569 ks. Dále pak repasování původních svítidel, tedy kompletní povrchové úpravy, opravy konstrukčních prvků a osazení novou elektroinstalací. Části repasovaných svítidel byly využity k přípravě modelů pro výrobu nových kopií lustrů.

Zajímavost:
Národní muzeum mělo být takovou třešničkou na dortu, složeného z velkého množství úspěšných předchozích realizací známých objektů. Vše dopadlo jinak. Naše cenová nabídka cestovala mezi uchazeči o práce na rekonstrukci, mezi potencionálními dodavateli pasířských prací nejen u nás, ale i v okolních zemích, aby se nakonec po sedmi letech vrátila k nám.
Práce na opravách a výrobě objednaných předmětů jsme provedli a předali jako vždy ve vysoké kvalitě.

Oživte historii světlem

Vítejte v našem světě historického osvětlení, kde minulost a současnost splývají do jedinečného zážitku. Každý kousek v naší sbírce je vlastním uměleckým dílem, které vás vtáhne do dávných dob a zároveň ozáří vaši moderní realitu. Připravte se na cestu zpět v čase, kde se setkává historie s kouzlem světla.

Reference:

Elegance, která
vás očaruje

Připravte se na to, abyste byli očarováni jedinečnou elegancí našeho historického osvětlení. Naše světla nejsou jen světelnými zdroji, jsou to pravá umělecká díla, která zvýrazňují krásu, jemnost a složitost historického designu.

Každý kousek v naší sbírce nese s sebou záři minulosti. Naši designéři se inspirují historickými styly, aby vytvořili lustry a osvětlení, která rozzáří vaše sídla.

Vlastněte unikátní příběh ve světle

Nikdo jiný na světě nebude mít lustr stejný jako vy. Každý kus vyrobený v naší dílně je kusem originálním a nese stopy ruční výroby. Když si vyberete náš historický lustr, stáváte se součástí této příběhové tradice. Vaše osvětlení nebude jen svítit, bude vyprávět příběh vašeho vkusu a historického citu.

Dovolte nám více vás ponořit do toho, proč jsou naše historické osvětlení a lustry tak jedinečné a fascinující.

Umělecká individualita

Každý kousek od nás je ručně vyroben s ohledem na jedinečnost. Naše řemeslná a umělecká dovednost znamenají, že žádné dva stejné prvky nejsou zcela identické. Když si vyberete náš historický lustr, stáváte se majitelem uměleckého díla, které nese punc originality, nebo je vaším vlastním návrhem.

Spojení s historií

Naše světelné prvky nejsou pouze světelné zdroje, ale jsou mostem mezi minulostí a současností. Když se podíváte na náš lustr, můžete si představit, jak osvětloval interiéry aristokratů v 19. století nebo jak svítil ve slavných salónech první poloviny 20. století.

Přejít nahoru