Palác Žofín je novorenesanční budova stojící na Slovanském ostrově (zvaném Žofín podle arcivévodkyně Žofie). Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Rozsah prací:
Restaurování všech svítidel a předmětů uměleckořemeslného charakteru, výroba kopií svítidel, mřížek radiátorů a ostatních předmětů v interiéru i exteriéru.

Zajímavost:

Nejkrásnější lustry v Praze jsme převzali neodborně rozebrané, jednotlivé díly byly naházeny v dřevěných bednách a proloženy novinovým papírem, bez jakékoliv dokumentace původního stavu. Mimo ostatní práce, jsme 18 měsíců díly lustrů odborně repasovali, před vlastní montáží jsme v suterénu Žofína vytvořili tři hromady a velké lustry začali sestavovat. Nakonec zůstali bez určení tři kusy velkých mosazných lvů s pražským znakem. Začalo dlouhé pátrání v archivech. Až ve filmu o Antonínu Dvořákovi jsme objevili krátký pohled na centrální lustr, kde lvi sedí na jeho vrcholu. I takováto krkolomná cesta vedla k úspěchu, neboť lustry bez reklamace září již od roku 1994.

Sklo pro všechna svítidla mělo být dle původních vzorků z opalínu, který se v té době již běžně nevyráběl. Ve čtyři hodiny ráno, v dnes zaniklých sklárnách Košťany, jsme s huťmistrem nad pánvemi roztavené skloviny (opalín nevyšel), vymýšleli, co z ní vytvořit. Když máte trošku štěstí, vždy se objeví inspirující múza, a tak se do připravených forem nafoukala bleděmodrá sklovina, přejmutá slaboulinkou vrstvou opálu.                                                                                     

Návrh rekonstrukce: ing. arch. Tomáš Šantavý  

 

www.zofin.cz